Léčba a současný stav

LÉČBA SPINRAZOU

Adámek absolvoval od zjištění diagnózy celkem 6. dávek SPINRAZY (nusinersenu). Aplikace byla velmi náročná, prováděla se zatím pouze lumbální punkcí, tedy vpichem dávky jehlou do míchy v oblasti bederní páteře. Tato aplikace je velmi náročná, je spojená s dvoudenní hospitalizací v motolské nemocnici, kdy se musí opakovat každé čtyři měsíce po zbytek života. Jedná se o „lék“, který nedokáže progresi tedy nemoc úplně vyléčit ale pouze zpomalit, popř. i zlepšit motorické funkce. Cena jedné dávky se pohybuje okolo 2 miliónů korun za jednu dávku, kdy toto hradí pojišťovna. Adámek dostal první dávku 07.05.2019 tedy čtvrtý den po zjištění diagnózy což je velký úspěch. Po určité době musí opakovat kontrolní vyšetření a testy Chop intent potřebné pro pojišťovnu, aby schválila další aplikace.

Adámek během aplikací SPINRAZI začal opět válet sudy, a také se naučil plazit a zvedat zadeček. Také se naučil krásně kontrolovat hlavičku. Před každou dávkou, ale vždy zeslábl. Každá dávka ho posunula kousíček dopředu, ale bez aplikace by nemoc opět chytla velký spád k horšímu.

LÉČBA ZOLGENSMOU

Jelikož byl Adámek zařazen do loterie o získaní nejdražšího léku na světě, který navíc tehdy nebyl schválen v ČR, jsme věděli, že Adámek je vhodný pro tuto variantu léčby. Existovala velmi malá šance, dostat léčbu od výrobce nebo si genovou terapii zaplatit, resp. sehnat bezmála v přepočtu 65 mil. Korun českých. Díky úžasné lékařce MUDr. Janě HABERLOVÉ Ph.d. z dětské neurologie 2. LK UK a FN MOTOL, jsme měli veškeré potřebné informace a po vzoru dětí z ČR s SMA i dalších dětí z Evropy, jsme se rozhodli vyhlásit sbírku. Během měsíce dubna a května se strhla obrovská vlna solidarity a mediální podpory, kdy nakonec právě díky zmiňované klinice v čele doktorkou MUDr. Janou Haberlovou se podařilo v České Republice schválit speciální léčebný program. Dne 28.05.2020 byla Adámkovi úspěšně aplikována genová terapie ve FN Motol. Celý tým dětské neurologie včetně dalšího personálu odvedl skvělou práci a po odeznění očekávaných nežádoucích účinků bylo zřejmé, že genová terapie zabrala.

Adámek začal být silnější, začal zvedat hlavičku „pást koníky“ a dokonce se začal sám posazovat. Tento posun vděčíme právě genové terapie. Samotnou terapií to ale nekončí a  je potřeba se  zaměřit na celoživotní speciální rehabilitace, cvičební metody, návštěvy lázní a podstupovaní intenzivních hipoterapií.

Máme za sebou týdenní pobyt v Arpidě v Českých Budějovicích a také 3T cvičení babykosmík v neurorehabilitační klinice Axon v Karlových Varech.

Co již Adámek doma má:

speciální polohovací židlička X:PANDA

z velké části hrazeno ZP (doplatek 8 000 Kč)

kašlací asistent

zapůjčeno od společnosti LINDE

vertikalizační stojan BUFFIN AUTOPMATIC RS

z důvodu pořízení sedačky Xpanda, nehradí ZP (cena je cca 90 tisíc)

el. inhalátor OMRON C28P

nehradí ZP, cena 2 500 Kč

sedací zařízení do vany SPLASHY

opatřeno sbírkou Patron dětí

motomed (léčebný přístroj pohybu)

nehradí ZP (cena 96 000 Kč)

zdravotnický kočárek STINGRAY

částečně hrazeno ZP, doplatek 39 000 Kč

invalidní mechanický manuální vozík Panthera Micro

ZP hradí jeden vozíček na 3 – 5 let (cena 62 tis. Kč)

Co bude Adámek ještě potřebovat:

v budoucnu invalidní elektrický vozík Permobil Koala Miniflex

nehradí ZP (základní cena bez příslušenství vyjde na 200 000 Kč)

Vojtův stůl

rehabilitační lehátko (cena se pohybuje od 25 000 do 40 000 Kč)

speciální autosedačka

osobní asistent

vetší vozidlo

bezbariérová úprava koupelny a dalších částí bytu

další pomůcky pro ulehčení léčby a jeho potřeb

placené opakované pobyty v neurorehabilitačních centrech

Pobyty vyjdou na desítky tisíc, ať už se jedná o intezivní pobyty nebo individuální cvičení několikrát do týdne.

• Hipoterapeutický intenzivní pobyt v centru Mirákl-  12 500 kč (20 900 Kč je cena s ubytováním a stravou, doprovod jednoho rodiče)

• Hipoterapeutický intenzivní pobyt v centru Ryzáček (intenzivní hipoterapeutický pobyt se má dle doporučení opakovat až 3x za rok)

• Adeli medical center – rehabilitační program 12 dní (3480 EUR), 18 dní (5220 EUR) + ubytování 52 EUR/noc + strava pro dítě a jednoho dospělého 43,4 EUR/den.
Celková cena:
12 dní je 4624,8 EUR(cca 122 557 Kč)
18 dní 6937,2 EUR(cca 183 835 Kč)

• Speciální program v lázních Klimkovice Reha motion: Ambulantní rehabilitační program
14 dní 20 495 Kč, 21 dní 30 850 Kč, 28 dní 54 125 Kč
Program lze nakombinovat s lázeňským návrhem, kdy je část procedur hrazena zdravotní pojišťovnou
15 dní 9 490 Kč, 22 dní 14 740 Kč, 29 dní 19 990 Kč